akademie výtv. umění v praze 18-19 stol - hledám knihu

Text dotazu

dobrý den, snažím se najít informace o způsobu výuky na akademii výtvarných umění v praze v 18. a 19. století.. jak se kreslilo, co se kreslilo. jaké nástroje a podklady. známkování atd..

Odpověď

Dobrý den,

 o Akademii pojednává kniha Akademie výtvarných umělců "Do, před, u, o, na, od, s, přes, pro, skrz, za, v, z". Publikace byla vydána u příležitosti 215. výročí založení Akademie výtvarných umění v Praze. Bohužel kniha jen krátce zmiňuje vznik akademie, výukou v historii se moc nezabývá.

Akademie výtvarných umění v Praze. Do, před, u, o, na, od, s, přes, pro, skrz, za, v, z AVU. V Praze: Akademie výtvarných umění, [2014?]. 182 stran. ISBN 978-80-87108-47-5.

Obsáhlejší je kniha Romana Prahla Posedlost kresbou. Tam se již dočteme víc.

Prahl, Roman. Posedlost kresbou: počátky Akademie umění v Praze 1800-1835. Praha: Divus, 1998. 164 s. ISBN 80-902379-9-1.

Dále můžeme doporučit Almanach Akademie výtvarných umění v Praze. K 180. výročí založení (1799-1979).

Akademie výtvarných umění v Praze. Almanach Akademie výtvarných umění v Praze: k 180. výročí založení (1799-1979). 1. vyd. V Praze: Akademie výtvarných umění ve spolupráci s Národní galerií v Praze, 1979. 130 s., [150] s. obr. příl. Katalogy NG; č. 18.

Doporučujeme obrátit se přímo i na AVU, http://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/akademie-vytvarnych-umeni-v-praze/8 , kde by mohli mít archiv školy a mohla byste se dozvědět víc. Knihy totiž např. o způsobu známkování nehovoří.