agroturistika

Text dotazu

Je možné mít v agroturistické farmě certifikaci ubytovacího zařízení a přitom nebýt zařazeni do kategorie a třídy? Nebo je povinné automatické přiřazení?
Jak je možné poznat, které ubytovací zařízení patří do agroturistiky a které do vesnické? Je někdo kdo toto rozhoduje? Nebo musí splňovat nějaké podmínky?

Odpověď

Dobrý den,

agroturistika je chápána jako specifická forma venkovského cestovního ruchu.  Venkovská turistika je spjata s venkovským prostředím, agroturistika navíc se zemědělskou usedlostí či farmou.

"Venkovský cestovní ruch (často označovaný jako venkovská turistika) je cestovní ruch rozvíjející se mimo oblasti rekreačních a turistických center i mimo oblast městského osídlení. Zahrnuje rekreační pobyty ve vesnickém osídlení i mimo něj (chatových lokalitách, samotách i malých městečkách). Převážně je však vázán na venkovské osídlení spjaté se zemědělstvím a životem na venkově. Zahrnuje tedy všechny činnosti účastníka cestovního ruchu v prostředí venkova. venkovský cestovní ruch má celou řadu podob, z nichž nejtypičtější jsou vesnická turistika, agroturistika, ekoagroturistika a chataření a chalupaření.

Vesnická turistika je forma venkovského cestovního ruchu bezprostředně spjatá s přírodou a krajinou venkova a konkrétním vesnickým osídlením.  Její náplní jsou individuální rekreační aktivity využívající atraktivity konkrétního venkovského prostředí navštíveného místa (louky, lesy, rybníky, řeky, místní řemesla či folklór  a podobně). K ubytování jsou využívány komerční ubytovací zařízení, rekreační chalupy i ubytování v soukromí. Její zvláštnost spočívá v decentralizaci ubytovacích zařízení (...)."

(ŠKODOVÁ-PARMOVÁ, Dagmar. Agroturistika. Vyd. 1. V Českých Budějovicích: Ekonomická fakulta, Jihočeská univerzita, 2007. str. 28 - 29. )

Agroturistika je mnohem více specifičtější. Kromě pobytu v přírodě a venkovské krajině je spjata přímo se zemědělskou usedlostí a činnostmi, které se na statku či farmě vykonávají.

"Jde o turismus  s pobytem na farmách, statcích nebo jiných zemědělských usedlostech a představuje symbiózu turisty se zemědělstvím.

Specifickým rysem agroturistiky je především možnost turisty volně se pohybovat v pracovním prostředí zemědělského podnikatele a seznámit se tak se vším, co tvoří zemědělskou usedlost.

Nejčastěji je provozován podnikateli v zemědělské prvovýrobě jako vedlejší, doplňková činnost a slouží k získání dodatečných finančních prostředků s tím, že zemědělská výroba by měla být činností dominantní."

(KONEČNÝ, Ondřej. Agroturistika a venkovská turistika: venkovský cestovní ruch v České republice. 1. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. s. 36.)

Podrobnější informace k agroturistice a venkovské turistice naleznete ve výše uvedených zdrojích:

* KONEČNÝ, Ondřej. Agroturistika a venkovská turistika: venkovský cestovní ruch v České republice. 1. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. 136 s. ISBN 978-80-7375-738-0.

* ŠKODOVÁ-PARMOVÁ, Dagmar. Agroturistika. Vyd. 1. V Českých Budějovicích: Ekonomická fakulta, Jihočeská univerzita, 2007. 92 s. ISBN 978-80-7394-009-6.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc  či  Jednotné informační brány: http://www.jib.cz .