aerobic, balet, hudba

Text dotazu

PROSIM VÁS O 5 VĚT O AEROBICU, BALETU TAKY 5 VĚT A NĚCO KRÁTKÉHO NA TÉMA HUDBA A SPORT

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme Vám charakteristiky dle internetové encyklopedie Wikipedie:

- Aerobic je kondiční cvičení při hudbě, zaměřný na rozvoj oběhové soustavy, na zvýšení úrovně vytrvalosti a výkonnosti. Příznivě ovlivňuje funkci a strukturu pohybového ústrojí a pozitivně působí na nervovou soustavu.
Aerobic vznikl v USA v roce 1980 jako forma tělocviku pro širokou veřejnost a rychle se rozšířil do celého světa. V roce 1994 byl sportovní aerobic zařazen do Mezinárodní gymnastické federace.
Pro cvičební jednotku, trvající 45 - 60 minut, se vybírají jednoduché cviky, cvičí se v optimálním tempu a nepřerušovaně.
- Balet je forma scénického tance, která využívá choreografii. Balet může být samostatné dílo, nebo může být součástí opery.
Kořeny baletu lze hledat ve druhé polovině 16. století jednak v tanečních vložkách italských oper a francouzským ballet de cour. Tito předchůdci baletu obsahovaly tance, již v tomto období se objevují speciální kostýmy a výzdoba. Balet jako samostatná umělecká forma se začal vyvíjet ve Francii během vlády Ludvíka XIV. (1643 - 1715), který byl velkým příznivcem tance a jelikož došlo k poklesu kvality tanečních standardů založil roku 1661 Académie Royale de Danse (královská akademie tance). Dvorním hudebním skladatelem Ludvíka byl XIV Jean-Baptist Lully, ten složil první tzv. comédie-ballet (1661). Tato raná forma baletu obsahovala hru, kde tanec odděloval jednotlivé scény. Díky Lullymu došlo k rozdělení taneční akademie na dvě části: opéra-ballet, a školu pro profesionální tanečníky, která byla spojena s Académie Royale de Musique.
V 18. století došlo k popularizaci baletu, která vedla k rozpracování a vylepšení baletní techniky, v této době se balet stal rovnoprávnou dramatickou formou. Na vývoj baletu mělo velký vliv vydání Lettres sur la danse et les balety (1760; Jean-Georges Noverre), díky čemuž došlo k plnému prosazení pantomimy a jisté reformě pohybů, čímž docházelo k lepším možnostem vyjadřovat příběh.
V 19. století došlo k poklesu zájmu o balet, díky velkým sociálním změnám ve společnosti ztratil balet oporu v aristokratických kruzích a lze říci, že se rozvíjel pouze ve Francii a Rusku.
Ve 20. století došlo především díky ruské škole k určité renesanci klasického baletu, který díky řadě vynikajících tanečníků postupně získal zpět své ztracené pozice. V Německu došlo k rozvoji tzv. výrazového tance.
- Hudba (od slova housti, hráti) je termín, který označoval hru na strunný nástroj (odtud hudebník). Později se termín začal používat ve stejném kontextu jako muzika (odtud muzikant).
- Hudba je organizovaný systém zvuků. Výběr zvuků, jejich rytmické členění a jejich uspořádání určují kvalitu, funkci a estetické působení hudby. Toto estetické působení hudby se může uplatnit pouze v rámci historicky proměnných pravidel a dobového vkusu. Hudba byla velmi dlouho vázána na ritus a za samostatné umění byla uznána poměrně pozdě.
Odborná disciplína, která zkoumá hudbu a vše, co je s ní spojené, se nazývá muzikologie nebo též hudební věda.
- Sport je pojemem dnes obvykle označujícím pohybová (fyzická) aktivita provozovanou podle určitých pravidel a zvyklostí, jejíž výsledky jsou navíc měřitelné nebo porovnatelné s jinými provozovateli téhož sportovního odvětví.
Ve výše uvedené definici jsou důležitá tři omezení:
jedná se o pohybovou aktivitu, což vylučuje činnosti, kde se soutěží pouze pomocí duševních schopností nebo štěstí - například deskové hry (šachy, go), počítačové hry nebo hazardní hry aktivita má jasná pravidla, podle kterých se soutěží - to vylučuje z oblasti sportu například válku aktivita má soutěžní charakter, dochází k poměřování jejích výsledků - to vylučuje například bojová umění provozovaná nesoutěžním filosoficky zaměřeným způsobem nebo jógu.