adopce

Text dotazu

Dobrý den, sháním statistiky,grafy a tabulky týkající se náhradní rodinné péče (pěstounské péče, adopce). Počty ústavních zařízení v ČR, počet dětí v uz. Počty žadatelů o NRP, počet dětí umístěných v nových rodinách atd. Nevím kde to mám hledat. Na stránkách ministerstev a statistického úřadu jsem to nenašla.

Odpověď

Dobrý den, ve vyhledávači Google zadejte heslo adopce a pak vyberte odkaz adopce.com-projekt náhradní rodinné péče, kde se Vám nabídne ikonka statistika, v níž jsou grafy a tabulky počtu dětí svěřených do pěstounské péče a do péče budoucích osvojitelů za roky 1989-2002.
Statistické údaje o počtu a kapacitách zařízení pro výkon pěstounské péče (vč. SOS vesniček) jsou zveřejňovány v ročence Čes.stat. úřadu "Sítˇ vybraných zařízení sociální péče v České republice podle krajů".

Na adrese: www.fod.cz/stranky/klokanek/pece.htm:
"Ze statistik MPSV a MŠMT
Ze statistické ročenky ministerstva práce a sociálních věcí za rok 2000 vyplývají následující údaje:
• ke dni 31. 12. 2000 bylo evidováno 1969 žadatelů o osvojení a 632 žadatelů o pěstounskou péči, celkem bylo k témuž datu podáno 3 056 žádostí o náhradní rodinnou péči,
• ke dni 31. 12. 2000 existovalo v ČR 4 607 pěstounských rodin, ve kterých žilo 6 000 dětí (z toho 1 998 bylo v poručenství),
• v r. 2000 bylo svěřeno do péče budoucích osvojitelů 512 dětí, do péče budoucích pěstounů 339 dětí, do péče jiného občana než rodiče 1 026 dětí, do ústavní výchovy 2 003 děti a do ochranné výchovy 81 dětí".

Instituce zabývající se touto problematikou:
Ministerstvo sociálních věcí (www.mpsv.cz; www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=1453) zde Koncepce rozvoje výzkumu v resortu MPSV s kapitolou d) Rodinná politika Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (www.vupsv.cz), při kterém je České informační centrum sociální ochrany a Středisko náhradní rodinné péče (www.rodina.cz/snrp) Český statistický úřad (www.czso.cz) Sdružení pěstounských rodin (www.pestouni.cz)