Adolf Hitler, nález těla

Text dotazu

Jak se jmenoval ruský voják, který údajně objevil tělo Adolfa Hitlera po vstupu jednotek Rudé armády do Berlína?

Odpověď

Podrobněji o historii údajného objevení Hitlerova těla, což dodnes není přijímáno bez výhrad, z novějších titulů pojednává kniha:
Petrová, Ada, Watson, Peter, Hitlerova smrt. Nejnovější fakta z ruských tajných archivů, Praha 1998.
Odsud čerpáme následující údaje.
Pátráním po všem, co souvisí s Hitlerem byl pověřen podplukovník Ivan Isajevič Klimenko, velitel kontrarozvědky 79. střeleckého sboru (s. 66)
Obvykle je také Klimenko uváděn, jako ten, kdo tělo objevil; podle knihy byl však první, kdo tělo skutečně nalezl, vojín Čjurakov (s. 68), i když jej neidentifikoval. V tom smyslu byl skutečně "objevitelem" Klimenko. Z rozhovorů s Klimenkem později čerpal ruský novinář Lev Bezymenskij, který v roce 1968 vydal v západním Německu knihu Smrt Adolfa Hitlera, což bylo jedno z prvních zveřejnění faktů o těchto událostech z ruské strany.