absenční výpůjčka

Text dotazu

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, proč mnoho
(téměř všechny, které jsem v poslední době vyhledávala) knih z posledních
let není k půjčení mimo knihovnu, tedy absenčně. Jde mi jak o odborné
tituly, tak o beletrii. Knihy jsou k zapůjčení pouze v rámci studoven, ale
myslím, že spousta návštěvníků by si ráda novou beletrii půjčila a četla
také jinde než v prostorách knihovny.
Moc děkuji za odpověď a vysvětlení.

Odpověď

Dobrý den,

jednou z důležitých činností a funkcí, které Národní knihovna ČR vykonává v souladu se svým statutem (http://www.nkp.cz/files/statut_nk.pdf ) a Zákonem 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), je uchovávání konzervačního a historického fondu.

Pro získávání dokumentů do fondu je pro Národní knihovnu ČR nejvýznamnějším zdrojem povinný výtisk (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_pv.html ), který podléhá platné legislativě a na jehož základě jsou vydavatelé povinni zaslat od každého vydaného exempláře Národní knihovně 2 výtisky. Povinné výtisky tvoří především konzervační fond a slouží pro zpracovávání národní bibliografie.

Jeden výtisk je ukládán do Národního konzervačního fondu, který se uživatelům běžně nezpřístupňuje (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_konzervacni_fondy.htm ) a druhý povinný výtisk je zařazen mezi exempláře k prezenční výpůjčce do studovny.

NK ČR tak plní funkci národní knihovny v širokém mezinárodním kontextu a garantuje doplňování národní produkce (současné i dříve vydané) v maximální úplnosti a to pro účely archivní a jako východisko pro zajištění univerzální dostupnosti bohemikální produkce.

Současně jsou další potřebné výtisky dokumentů dokupovány v souladu s profilem fondů knihovny a jejími finančními možnostmi. Přednostně je nakupována aktuální odborná, referenční a studijní literatura. Tyto další exempláře bývají většinou již dostupné k absenční výpůjčce mimo budovu knihovny, výjimku může tvořit například referenční literatura, kterou se mohou plnit volné výběry ve studovnách. Poměr nákupu na celkovém přírůstku literatury je však nízký a průběžně klesá.

Co se týče zahraničních publikací, jsou zpravidla přístupné k absenční výpůjčce, nejedná-li se o zahraniční bohemikum, případně referenční literaturu určenou pro volný výběr.

Z výše uvedených důvodů se proto v Národní knihovně můžete setkat zejména s možností prezenčního půjčování dokumentů.