Abecední řazení knih dle jména

Text dotazu

Dobrý den, spravujeme knihovnu naší školy a nejsme si jisté, zda jména typu MacDonaldová řadit podle počátečního M, či se řídit hlavní částí jména Donaldová. Také si nevíme rady s knihami typu publikace Závrať, kdy není uveden žádný autor, pouze jméno paní, které povídky setřídila. My bychom knihu zařadily pod Z.

Děkujeme moc za Vaši odbornou radu.

Odpověď

Dobrý den,

 po poradě s kolegyněmi zasílám odkaz na databázi národních autorit NK ČR, kde je přesné řazení jmen. http://aleph.nkp.cz/F/QLKMU6RTIF4F7J57896VYEAN9FN9DU4EYPGMYTEENRUS1BESE1-22553?func=file&file_name=find-b&local_base=AUT

 Potom je zde  publikace Nádvorník, Miroslav a kol. Pravidla jmenného katalogu. 2., opr. a dopl. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1969. 255 s. Edice Ústředního vědecko-metodického kabinetu knihovnictví. Publikace státních vědeckých knihoven.

 Dále jsou zde dvě normy, kde také můžete hledat inspiraci  ČSN 97 6030. Abecední řazení. 1. vyd. Praha: Český normalizační institut, 1993. 7 s. Třídící znak 97 6030 + ČSN ISO 7154. Dokumentace - zásady bibliografického pořádání. Praha: Český normalizační institut, 2003. 15, [1] s. Třídící znak 01 0141. Obě normy jsou přístupny ve fondu KKL (Knihovny knihovnické literatury NK ČR).

 Pokud není napsán autor publikace, tak se řadí dle prvního písmena názvu. Jsou tam ovšem určité výjimky (například určité a neurčité členy, apod.).