A.Meisner

Text dotazu

informace o A.Meisnerovi,manažer programů v Paláci
Lucerna,žijící ve30.-70.letech,respektive vrstevník a přítel okruhu novináře
Peroutky,herců a hereček,J.Wericha,H.Vítové,F.Spurného,rodiny Niklasů,ad.

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná o pomocného režiséra, herce, divadelního podnikatele a koncertního pořadatele Antonína Meisnera. Antonín Meisner se narodil 12.10.1897 v Medlešicích (okr. Chrudim),"po studiu na obchodní škole statoval v pražských divadlech. Dlouhou dobu působil jako reklamní šéf různých divadel a organizátor velkých kabaretních programů, např. kašpariád.

Zahrál si v několika němých filmech, např. chasníka (Čertisko, 1918), vesničana (Tam na horách, 1920) a továrníkova tajemníka (Lešetínský kovář, 1924). O půl století později se na plátně mihl ještě ve dvou epizodkách organizátora (Bylo čtvrt a bude půl, 1968) a účetního (Svatá hříšnice, 1970)."

(FIKEJZ, Miloš. Český film : herci a herečky. II. díl. L-Ř. 1. vyd. Praha : Libri, 2007. s. 174,175.)

Dle vzpomínkové knihy V. M. Havla zavedl Antonín Meisner v Lucerně "populární nedělní odpolední a večerní promenádní koncerty a pořádal i jiné koncertní akce v Lucerně".

(HAVEL, Václav Maria. Mé vzpomínky. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1993. s. 385.)

Antonín Meisner zemřel 23. 6. (jiné zdroje uvádějí 21. 6.) 1975 v Praze.

Použité zdroje:

* FIKEJZ, Miloš. Český film : herci a herečky. II. díl. L-Ř. 1. vyd. Praha : Libri, 2007.

* HAVEL, Václav Maria. Mé vzpomínky. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1993. s. 385.

* FORMÁČKOVÁ, Marie. Kdyby Lucerna promluvila-- : pražský palác ve vzpomínkách Bedřicha, Františka a Tomáše Spurných. 1. vyd. Mnichovice : BVD, 2009. ISBN 978-80-87090-18-3.

* Přehled úmrtí osob české a slovenské hudební kultury v letech 1965-1982. Praha : Divadelní ústav, 1983.

* systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit také na Divadelní ústav:

https://www.idu.cz/cs či na Národní filmový archiv: http://www.nfa.cz/.