A. Chittussi, obraz Z Českomoravské vysočiny

Text dotazu

Dobrý den, přivítal bych jakékoliv informace o výše uvedeném obrazu malíře A. Chittussiho. Obraz namalován v r. 1882, prezentován na výstavě v Paříži(tzv. "Salon 1882"). V dopise Miroslavu Tyršovi ze dne 15. 4. 1882 se o něm A.Ch.zmiňuje: "Můj letošní Salon jest obraz s kterým jsem veskrze spokojen... Jest to příjemná – rozličnou zelení proložená plaň z Českomoravského pohoří s hnědými skalami – mezi kterými protéká potok". Jde mi zejména o lokaci, jaký sklaní útvar obraz zachycuje, ale i jakékoliv další informace ke vzniku tohoto díla. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v monografiích věnovaných malíři Antonínu Chittussimu jsou k obrazu "Z Českomoravské vysočiny" uvedeny následující informace:

" Na počátku roku 1882 dokončil Chittussi rozměrný obraz "Z Československé vysočiny", jenž  značí v jeho vývoji snad nejzazší  příklon k  formě francouzské. Prostor je budován na diagonále, jak je to u Chittussiho obvyklé, která probíhá  z levého  dolního okraje do středu obrazové plochy, a to velkými barevnými skvrnami, na sebe vrstvenou pastou, jež je nanášena širokým štětcem, místy špachtlí. Zejména zde napodoboval Courbeta. Podařilo se mu, jak bylo i jeho přáním, vytvořit tímto dílem skutečný obraz jeho domova a zachytiti drsné prostředí Vysočiny s jejími  příznačnými  modravě zelenými dálkami i životem chudých domkářů, napověděným zde jen skupinou pasáků v pravé části obrazu. Vystihl zde i typickou barvu náhorních plošin a dílo nás celým svým pojetím nutí vzpomenout si na některé velké krajiny Kosárkovy. Snad pro dobré vystižení charakteru Chittussiho domoviny i pro typický francouzský způsob malby byl s ním Chittussi spokojen. "Do Salonu jsem zaslal opět jeden obraz, jelikož druhý, ačkoliv byl připraven, mne nikterak neuspokojil a hodlám jej někde v Bordeaux či Marseille vystavit. Můj salon jest "Krajina z Českomoravského pohoří", kde jsem své mládí strávil a odkud jsem měl několik kreseb a studií. Je to obraz, o kterém mohu sám a rozhodně říci, že je dobrý a že mne těší. Guillement, který jej viděl, mně pravil, že na tento obraz se vždy s radostí upomenu..." K tomuto obrazu známe dnes dvě lehce provedené kresby a jednu olejovou studii. Kresby si zřejmě  pořídil ještě doma, zbývající práce však jistě až ve Francii podle jedné z těchto dvou kreseb. Všechny zobrazují ústřední a nejnápadnější motiv velkého obrazu, skupinu skal."

(DVOŘÁK, František. Antonín Chittussi. 1. vyd. Praha: SNKLHU, 1954. 97, s. 57 - 58.)

Zobrazená krajina by se měla nacházet v okolí malířova rodiště Ronova nad Doubravou.

http://www.ronovnd.cz/rodaci

Literatura k tématu:

·         CHITTUSSI, Antonín. Antonín Chittussi: (1847-1891): region a svět. 1. vyd. V Pardubicích: Východočeská galerie, ©2012. 64 s. ISBN 978-80-85112-68-9.

·         CHITTUSSI, Antonín. Antonín Chittussi: [katalog výstavy, Praha 7. března - 30. června 1996. Vyd. 1. Praha: Národní galerie, 1996. 127 s. ISBN 80-7035-080-6.

·         TOMEŠ, Jan Marius. Antonín Chittussi: [Obr. monografie]. 1. vyd. Praha: Odeon, 1980. 76 s. Malá galerie; sv. 20.

Další informace k zmíněnému obrazu by Vám mohli poskytnout odborníci z Národní galerie, kde je v současné době obraz uložen: http://www.ngprague.cz/cz/knihovna-1, případně se můžete obrátit na Knihovnu Uměleckoprůmyslového muzea, která je též zapojena do služby Ptejte se knihovny: http://www.knihovna.upm.cz/

Přesnou lokaci předlohy k obrazu by Vám mohli pomoci nalézt kolegové z Krajské knihovny Vysočiny Havlíčkův Brod (taktéž zapojené do služby Ptejte se knihovny: http://www.kkvysociny.cz/