Dotazy

Zosnovat či osnovat?

Dobrý den, prosím, jaký je rozdíl mezi slovy zosnovat a osnovat? Tedy jsou zosnovatelé či osnovatelé: plánu, atentátu, atd.?

Zpětné zjištění prace na počítači

Chtěl bych se zeptat jakým způsobem je možné zjistit co, kdy bylo na počítači prováděno (něco jako historie v internetovým prohlížeči). Příklad: Kde zjistím, že jsem si včera otevřel soubor prace.doc ne wordu, že jsem si prohlížel obrázky v urč, adresáři nebo že jsem byl na internetu a prohlížel jsem si ty a ty stránky ikdyby jsem smazal historii prohlížeče. Předem děkuji

Zpěv slavíka

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, proč zpívá slavík. Slyšela jsem dva rozdílné důvody: 1. že to musí naučit mláďata, která to sama od narození neovládají, 2. že tím baví samičku sedící na hnízdě. Ráda bych zjistila, jestli něco z toho je pravda, nebo jestli je známý nějaký jiný důvod, či není známý žádný takový důvod. Děkuji

zpěváci

dobrý den chci se zeptat proč nejezdí do ČR i cizí zpěváci např coldplay,enrique iglesias děkuju za odpoved

Zpevacka Vera Waisarova

Rada bych se dozvedela o osudu zpevacky Very Waisarove, nevim, zda pisi spravne jeji prijimeni.Myslim, ze byla muzikalova zpevacka. Vydala pouze jedinou desku - LP - nekdy v 70.letech minuleho stoleti. Doufam, ze se Vam podari najit neco o ni, predem dekuji a preji vse dobre.

zpívaná poezie

Dobrý den! Které publikace se zabývají pojmem zpívané poezie a co samotný pojem znamená?

zpoplatnění MVS

Dobrý den, v knihovním zákoně se píše, že pokud nemá knihovna žádaný dokument, poskytne jej v rámci meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny. Dále se píše, že knihovna tyto služby musí poskytovat zdarma. Na základě čeho tedy knihovny žádají za mvs úhradu poštovného a balného?? Děkuji za odpověď

Zpracoval někdo souhrnně odsun Němců z Prahy? Statistiky, odsunuté osobnosti... oběti

Dobrý den, našla jsem odpověď vaší knihovny na podobný dotaz z roku 2011 (zde) http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/odsun-nemcu-praha, chtěla jsem se zeptat, jestli za 6 let nepřibyly nějaké práce, které by se tématu týkaly, a chtěla jsem se zeptat, zda vyhledáváte i různé disertační a diplomové práce, (knihu Jiřího Padevěta Krvavé léto mám), děkuji.

Zpracování ovčího rouna

Můžete mi prosím poradit, jak zpracovat ovčí rouno,v čem vyprat atd,aby mohlo být použíto ako utěsnění mezi trámy při stavbě srubu?

zpřístupnění norem

Jakým způsobem knihovna zpřístupňuje české státní normy? Ptal jsem se knihovnic v oddělení časopisů a ty nevěděly vůbec nic. Kde jsou uskladněny a jak se k nim může čtenář dostat? V jakém katalogu je mohu vyhledat? Kolik stojí vyhotovení reprografické kopie?

zprostředkování fulltextů

Dobrý den, v rámci rešerše pro svou bakalářskou práci jsem narazila na dva (pro mě velice zásadní zdroje) - konkrétně aumrind, D. (1967) Child care practices anteceding three patterns of preschool behavior. Genetic Psychology Monographs, 1967, 75(1), 43-88. Maccoby, E. E., & Martin, J. A. (1983). Socialization in the context of the family: Parent-child interaction. In P. H. Mussen & E. M. Hetherington, Handbook of child psychology: Vol. 4. Socialization, personality, and social development (4th ed.). New York: Wiley. Fulltexty těchto článků se mi ovšem doposud nepodařilo najít v žádně mně dostupné databázi. Chci se tedy zeptat, zda by bylo možné zprostředkovat jejich vypůjčení prostřednictvím NK, a případně za jaký poplatek. Nejsem čtenářkou NK. Mockrát děkuji za odpověď.

způsoby písemného oslovení potencionálních zákazníků

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké možnosti má malá firma, jak písemně kontaktovat své potencionální zákazníky s nabídkou konkrétních služeb firmy či spolupráce, tak aby tímto neporušovala antispamový zákon. Respektive jaké jsou povolené způsoby písemného oslovení zákazníků.

Způsoby zakončení středoškolského vzdělání ve Velké Británii

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jaké jsou způsoby zakončení středoškolského vzdělání ve Velké Británii. Vím, že existuje něco jako "General Certificate of Education", ale nepodařilo se mi najít informace o tom, jestli existují různé zkoušky podle obtížnosti, zda se výsledek zkoušky využívá při přihlášení na vysokou školu nebo z jakých předmětů se tato zkouška skládá. Předem děkuji za odpověď.

zrak

Chtěla bych se zeptat,jak to že když se chvíli zrakem soustředím do jednoho místa a potom zavřu oči, tak ten výjev pořád (i když černobíle) vidím?

Zřizování katastrálních území

Sháním informace o způsobu zřizování katastrálních území v ČR. V katastrálním zákonu č.344/1992 Sb. jsem ustanovení přímo k této věci nenašel. Je zde jen definice katastrálního území v §27 h). Jak vím, je katastrálních území přes 13 tisíc, za několik let se množství mění v řádu desítek. Kdo je ale kompetentní o jejich zřizování či rušení rozhodovat? Mají například občané obývající určité souvislé území možnost požádat o ustavení nového katastrálního území? Vzhledem k tomu, že se u služby Ptejte se knihovny nejedná o právní poradenství, nežádám přímo právní výklad, uvítám odkazy na právní předpisy a jiné informační zdroje. Předem děkuji.

Hledání v archivu