Dotazy

Alapatryky

Dobrý den, při opětovném čtení Kladiva na čarodějnice od Václava Kaplického (páté vydání, 22-050-87) jsem narazil na větu: "Vína moravského, uherského a rakouského bylo několik soudků, nechybělo ani cyperské malvazí pro ženské pohlaví, všelijakých lahůdek od zvěře pernaté i srstnaté, paštěk, alapatryků a konfet byly plné mísy." Jednalo se o hostinu na svatbě Marie Sattlerové. Zajímalo by mne, co jsou to ty "alapatryky". Dalo by se to někde dohledat? Děkuji

Albatros

Dobrý den, zajímalo by mě jaké knihy Albatrosu byli nějakým způsobem oceněny jak v ČR tak ve světe. A jací jsou hlavní autoři Albatrosu Děkuji za odpověď

Albert Einstein

Na jakém základě Albert Einstein objevil teorii relativity a pojem, že vše je relativní? Opravdy byl šílený? Jaký je jeho životopis?

Albert Einstein, astronomie

S jakými českými astronomy se mohl Albert Einstein za svého ročního působení v praze potkat? Mohl v té době navštívit Petřínskou hvězdárnu?

Albert Schweitzer

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na zdroje, které se týkají Alberta Schweitzera. Všechny publikace, které se týkají jeho života a osoby. Děkuji

Albertina Marie Barbora Ferlesiová

Kde bych mohl najít informace o zpěvačce jménem Albertina Marie Barbora Ferlesiová (Ferlešová, * 12.7.1838 v Praze, + 5.2.1921 Stuttgart)?

Albrecht Habsburský jako moravský markrabě

Dobrý den, ráda bych se něco dozvěděla o Albrechtu Habsburském v úřadu moravského markraběte. Mohli byste mi doporučit literaturu, ve které bych tyto informace našla? Děkuji.

Alena Rejtharová

Dobrý den, potřebovala bych zjistit informace o paní Aleně Rejtharové. Vše mě směruje k vaší knihovně, ale vůbec netuším zda u vás pracovala. Pracuji na Slovníku českých knihovníků a jakákoliv informace mi pomůže. Předem děkuji

Alexander von Humboldt a Milešovka

V roce 1819 prý cestovatel Alexander von Humboldt navštívil Milešovku a prohlásil výhled z Milešovky za třetí nejkrásnější na světě. To je všude citované, ale nic víc. Nevíte, jestli neexistuje nějaký životopis, publikace z cest po střední Evropě, kde by se nějaké takové přirovnání dalo najít? Na Internetu jsem toho po pravdě moc nenašel, ale nejspíše proto, ze nevím moc, kde hledat. Nemate nápad, kde by se dalo po něčem takovém podívat? Předem díky.

Alexandr Veliký

Mohli byste mi napsat, kdy byl presne vpad Alexandra Velikého do Indie? Dekuji moc.

Alexandrie, vynález papíru

Dobrý den, ráda bych zjistila odpověď na několik otázek, na které nemůžu najít spolehlivou odpověď, jelikož co kniha, to jiný údaj. 1) Ráda bych věděla, kdy byla otevřena nová budova Alexandrijské knihovny (mám údaje 1.10. 2001, 16.10. 2002, 2003)? 2) Kdy byla zničena Alexandrijská knihovna Araby (našla jsem 638, 642 a 643)? 3) Kdy byl vynalezen v Číně papír (105 př. n. l. či 105 n. l.)? Dlouhou dobu nemohu najít spolehlivý materiál, kde by byla jasná odpověď. Předem vám moc děkuji za odpověď a za ukončení mého tápání v této oblasti.

Alexandrovův soubor

Dobry den, rad bych se zeptal, zda jsou k dispozici nejake informace ohledne filmovych zaznamu z vystoupeni Alexandrovcu. Mam na mysli predevsim jejich vystoupeni v byvale CSR na prelomu 40. a 50. let. Konkretne se jednalo o roky 1946, 1948, 1951 a 1955. Dohledal jsem informaci ze byl natocen barevny dok. film z roku 1951 s nazvem "Alexandrovci u nas", Armadni film, Rezie: Ivan. Fric, 1951.

Alfons Mucha - adresy v Praze

Dovoluji se dotazat na místa/čas pobytu A. Muchy v Praze. Nalezl jsem jen Thunovská 25 a pak zmínku o tom, že zemřel v Bubenci (kde je dnes ghanské velvyslanectví). Žil ještě někde jinde? Na Hradc. náměstí žil jen jeho syn Jiří, že? Děkuji předem za zprávu a přeji hezký den.

Alfred Fuchs

Mám zjištěno, že Alfred Fuchs publikoval v letech 1921-1939 v řadě časopisů a novin jako např. Prager Abendblatt, Křesťanská revue, Literární noviny, Lidové noviny a další. Prosím, lze zjistit, ve kterém čísle konkrétního periodika jsou jeho články? V kladném případě, kde je možné si příslušný výtisk objednat ke studiu. Děkuji.

Alice Salomon

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se nějaká literatura či publikace věnuje Alici Salomon. Děkuji za odpověď.

Hledání v archivu