70. až 90. léta (heavy metal)

Text dotazu

Dobrý den. Co je to heavy metal??? Kdy vznikal co je to a představitelé.

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme Vám dvě encyklopedická hesla heavy metalu:

Heavy metal- oblast hlasité kytarové rockové hudby s rychlým, jednotvárným rytmem. Vyvinula se v 70. letech 20.stol. z hard rocku (skupiny Iron Maiden, Metallica) Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích, 1997, s. 121.

Heavy metal- stylová odnož rocku, od 1.pol. 70.let navazuje na hard rock. Základ tvoří hlasité kytarové ryfty, kolem nichž jsou vestavěny jednotlivé skladby. Prominentní postavení kytary je i dalším nezbytným prvkem h.m.- dlouhým a divokým sólem. H.m. kytaristé jsou často inovátory ve svém oboru, alespoň co se týká rychlosti hry. Důležité skupiny: AC/DC, Iron MAiden, Judas Priest. Universum : všeobecná encyklopedie, 2000, s.436.

Použitá literatura:

Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. Díl 2, g/l. Vyd. 1.. Praha : Nakladatelský dům OP, 1997. 700s. ISBN 80-85841-33-9 (2. sv. : váz.) * ISBN 80-85841-17-7 (soubor : váz.)

Universum : všeobecná encyklopedie. Díl 3, F-H. Vyd. 1.. Praha : Odeon, 2000. 676 s. ISBN 80-207-1063-9 (sv. 3 : váz.) * ISBN 80-207-1060-4 (soubor : váz.).

Další informace naleznete:

BARTAS, Pavel. Rock & metal book : encyklopedie hard rocku a heavy metalu. Vyd. 1.. Praha : Volvox Globator, 2005, 947 s. ISBN 80-7207-554-3.

CHRISTE, Ian. Ďáblův hlas - heavy metal : kompletní historie pro znalce. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB art, 2005. 401 s. ISBN 80-7341-477-5.

JEFFREIS, Neil aj. Hard Rock & Heavy Metal : Encyklopedie od A do Z : Rock Warriors & Headbangin' Heroes!!!. 1. vyd.. Praha : Arcadia, 1994. 255 s. ISBN 80-85812-06-1.

http://www.metalbook.net/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal