2. sv. valka, Švédsko

Text dotazu

Proc hitler neobsadil svedsko? svedsko zustalo neutralni a prodavalo ocel do nemecka ne za risske marky ale za zlato. mohli jsme rict i my, ze chceme byt neutralni a hitler by nas obesel?

Odpověď

Dobrý den,

postoj a situaci Švédska za druhé světové války podává např. tato publikace (heslo Sweden):

The Oxford Companion to the Second World War / I.C.B.Dear ; M.R.D.Foot. -- 1.Ed. -- New York : Oxford University Press, 1995

V knize je také uvedena další literatura.
Určující byl poměrně pružný postoj Švédska, které v lecčem Německu ustoupilo a přitom zachovávalo neutralitu. Zpočátku války bylo Švédsko vojensky poměrně slabé, později posílilo a pod tlakem spojenců začalo vůči Německu vystupovat odmítavěji.
Důležité také bylo to, že žádný stát se nerozhodl Švédsko za každou cenu zatáhnout do války.
U nás byla situace zásadně odlišná v tom, že tu existovala silná německá menšina, Československo bylo sousedem Německa a strategicky pro něj mělo asi jiný význam. Těžko také šlo v dané situaci projevit neutralitu, když Československo bylo jedním z prvních cílů Německa.