107 zlatých a 55 krejcarů v roce 1800

Text dotazu

Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Chtěla bych vědět,jakou hodnotu představovala v roce 1800 suma- 107 zlatých a 55 krejcarů. Jestli by bylo možno uvést srovnatelný příklad,podle kterého bych si hodnotu mohla představit. Za tuto sumu 107 zlatých a 55 krejcarů koupila obec Mladotice(ze sbirky občanů) od Správy náboženského fondu kapli Jména Panny Marie - stavitel Jan Blažej Santini. Děkuji a velice se těším na odpověď.

Odpověď

Dobrý den, hodnotu peněz v této době je asi obtížné popsat. Uvádíme alespoň některé údaje z knihy J. Sejbala, které se k datu vztahují. V těchto obdobích ale rakouská měna procházela různými změnami (patrně také silnou inflací) a pro neodborníka je obtížné uvést směrodatné údaje. Možná by bylo vhodné se s dotazem obrátit na některé z knihoven, specializované v oblasti ekonomie.

Měna
1750 konvenční měna
     tolar = 2 zlaté = 120 krejcarů
     zlatý = 60 krejcarů = 80 grešlí
1757 dukát kremnický = 4 zlaté 12 krejcarů
     dukát císařský = 4 zlaté 10krejcarů (ke změnám docházelo pak v roce 1811)

mzdy
tesař-mistr denně 20krejcarů
tesař tovaryš denně 15 krejcarů
zedník-mistr denně 24 krejcarů
zedník-tovaryš denně 18 krejcarů

tesař-mistr denně 30krejcarů
tesař tovaryš denně 18 krejcarů
zedník-mistr denně 30 krejcarů

ceny
kopa vajec 20 krejcarů
libra (513,75 g) masa 4 krejcary
měřice (53,55 l) pšenice 125 krejcarů
měřice žita 75 krejcarů
měřice hrachu 120 krejcarů
16 preclíků 1 krejcar

kráva 10-15 zlatých

husa 26 krejcarů
střevíce 5 zlatých

Pramen:
SEJBAL, Jiří. Základy peněžního vývoje. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita, 1997. s. 259-260. ISBN 80-210-1734-1.