1. světová válka

Text dotazu

Při návštěvě Neratova /Orlicko/jsme se u pomníku padlých v 1.světové válce /všechna jména německá/dostali do sporu,zda tito lidé bojovali za Rakousko-Uhersko či Německo.Toto území snad od r.1866 patřilo Prusku.Prosíme o laskavou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o vojáky rakousko-uherské armády. Dle autora brožury Dějiny Bärnwaldu/Neratova Richarda Neugebauera branci z Neratova byli odváděni k c.k. pěšímu pluku č.98 do Vysokého Mýta a k zeměbraneckému pluku č.30, také do Vysokého Mýta. Jak píše Neugebauer, „pro 98. pluk začala válka v létě 1914 v Haliči, bojoval u Lublinu, před koncem roku byl pluk přeložen do Srbska. Již v květnu 1915 bojoval ale v Istrii proti Itálii. Po odpočinku v zimě 1915/1916 byla brigáda, jejíž součástí pluk byl, opět přeložena do boje proti Černohorcům v Dalmácii. Vojáci pochodovali přes Cetinje, Drač a Tiranu. V roce 1917 dosáhl pluk řecko-makedonské hranice a v této oblasti zůstal do konce války.“

Tato oblast Orlicka po slezských válkách zůstala součástí Rakouska. Teritoriální změny související s výsledkem prusko-rakouské války v r. 1866 ji nezasáhly. Pro více informací ohledně dějin Neratova (Bärnwaldu) doporučujeme zmíněnou brožuru, která je dostupná volně na internetu na adrese http://www.orlickehory.net/mista/neratov.htm.

Zdroj:

NEUGEBAUER, Richard. Dějiny Bärnwaldu/Neratova. <online> Dostupné z: files.neratov.cz/200002423-8dc598ebf7/Dějiny%20Neratova.pdf [cit. 2014-05-07].