1. ošetřovatelské školy ve světě

Text dotazu

Dobrý den, sháním informace o 1. školách pro ošetřovatelky (sestry) v zahraničí. Především by mě zajímaly USA a Evropa. Uvádí se 1. škola v Londýně a jiné informace nejsou dostupné. Prosím o odkazy, kdy mohu hledat. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu zasíláme následující informace:

První ošetřovatelskou školu na světě otevřela Florence Nightingalová u nemocnice sv. Tomáše v Londýně v roce 1860. Tuto školu navštěvovaly ošetřovatelky i z jiných evropských zemí. Právě tato škola se stala vzorem pro zakládání ošetřovatelských škol ve světě.

V roce 1864 byla založena ošetřovatelská škola v St. Catherines, v roce 1868 v Sydney, v roce 1871 v Edinburgu a v roce 1873 v Bostnu a New Yorku. První česká ošetřovatelská škola vznikla v roce 1874 v Praze jako jediná v Rakousku – Uhersku. Ve Vídni byla založena státní ošetřovatelská škola až v roce 1881.

Čerpáno bylo z následujících zdrojů, kde také naleznete další informace:

Kutnohorská, Jana. Historie ošetřovatelství. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 206 s. ISBN 978-80-247-3224-4.

Farkašová, Dana. História ošetrovateľstva: učebnica pre odbor ošetrovateľstva. Martin: Osveta, ©2010. 169 s. ISBN 978-80-8063-332-5.

Kafková, Vlastimila. Z historie ošetřovatelství. 1. vyd. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1992. 185 s. ISBN 80-7013-123-3.

WILTSCHEOVÁ, Marie. Vývoj ošetřovatelství, ošetřovatelského a zdravotnického školství. Brno: ÚDVPZ, 1982.

K historii ošetřovatelství a vzdělávání v USA naleznete informace např. v následující publikaci:

Nursing and nursing education in the United States. New York: The Macmillan Company, 1923. 585 s.

Kniha se nachází ve fondu  ve fondu Knihovny AV ČR, náhled je dostupný na adrese:

https://books.google.cz/books?hl=cs&lr=&id=8QIUAwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA1&dq=related:weMeTZXJx8IJ:scholar.google.com/&ots=qw-AdncnX-&sig=zB7sCgmGYnjo76AtG0LYtKeejew&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Dock, Lavinia L.  a Isabel  Maitland Stewart. A short history of nursing: from the earliest times to the present day. 2. ed. rev.and enl. New York: Putnam, 1925. 419 s.

Pokud budete mít zájem o podrobnější zpracování, můžete využít naši rešeršní službu: http://www.nconzo.cz/web/guest/resersni-sluzby